عصر ورزش | پایگاه خبری ورزشی

قوی هستیم و کرونا را شکست می دهیم

ads
کد خبر: 676
تاریخ انتشار: پنجشنبه 25 دي 1393 - 12:58
نویسنده: admin

دروازه بان پیشکسوت تراکتورسازی: مدارس فوتبال به تجارتخانه تبدیل شدهبه گزارش اسپورنیوز ، جعفر شادافروز دروازه بان پیشکسوت تیم های ماشین سازی ، تراکتورسازی و منتخب آذربایجان شرقی مشکل اصلی فوتبال پایه کشور و آذربایجان را متوجه مدیران عامل باشگاه ها دانست و گفت: تبدیل مدارس فوتبال به تجارتخانه و محل کسب از آسیب ها و آفت های بزرگ فوتبال پایه است که در آن هرکس از توان مالی خوبی برخوردار باشد خواهد توانست از امکانات آموزشی بهره برداری کند و هر خانواده ای که به لحاظ مالی در مضیقه باشد نخواهد توانست فرزند خود را راهی این مدارس کند.

 

اخبار تراکتورسازی و فوتبال آذربایجان

کارشناسان، مربیان و پیشکسوتان فوتبال آذربایجان معتقدند، فوتبال پایه کشور و منطقه دچار دلال بازی شده و قطع ارتباط با مدارس ، مدیریت های غیرتخصصی و ناکارآمد و بی برنامگی از جمله آفت های بزرگ این رده است.

چهار تن از مربیان و کارشناسان امر در میزگرد بررسی وضعیت فوتبال پایه پیرامون وضعیت کنونی ، آینده و راهکارهای برون رفت از مشکلات به بحث و تبادل نظر پرداختند.

بی توجهی به مساله آموزش های علمی و اصولی در سنین پایه، وجود مدیران عامل غیر ورزشی و غیر تخصصی در راس باشگاه های بزرگ، نبود ارتباط سنجیده و مستمر بین باشگاه ها و مدارس، برنامه ریزی های نادرست و غیر حرفه ای فدراسیون و نبود روابط ضابطه مند و محکم بین مسوولان تیم های بزرگسال و پایه از جمله مشکلات فوتبال پایه کشور و آذربایجان بود که در این میزگرد از سوی کارشناسان مورد کنکاش قرار گرفت.

بازیکن دهه 50 تیم فوتبال ماشین سازی، پیشکسوت و مربی فوتبال رده های پایه تبریز با اشاره به تفاوت های آشکار این رده و نوع فعالیت های آن در زمان های گذشته با زمان حال، گفت: هرچند فوتبال پایه طی چند سال اخیر دچار تحول شده و گام هایی از سوی باشگاه ها در این سطح صورت می گیرد، اما این شرایط به هیچ عنوان قابل مقایسه با دهه 50 و حتی 60 نیست.

ولی حاتمی اظهار کرد: در سال های 50 تا 60 فوتبال تبریز از میادین خاکی محلات مختلف و مدارس و آموزشگاه ها تغذیه می شد و ما شاهد بودیم که در این سال ها بسیاری از بازیکنان اصلی تیم های تراکتور سازی، ماشین سازی و کمپیدرو که جزو تیم های لیگ کشور بودند از همان نفراتی تشکیل می شدند که در محلات توپ زده و جزو بازیکنان پایه به شمار می رفتند.

وی با ابراز تاسف از نبود شور وحال و عشق وعلاقه وافر جوانان آن دوران نسبت به ورزش فوتبال و نام تیم ها در زمان حاضر، یادآوری کرد: امروز دیگر از آن حال و هوای شورانگیز فوتبال محلات و مدارس در تبریز و کشور خبری نیست و این بزرگترین لطمه را به فوتبال ملی زده است.

حاتمی با بیان اینکه فوتبال کشور هم اکنون دچار بیماری است، افزود: برای درمان این بیماری نباید سراغ داروهای مسکن و زودگذر رفت، چرا که درمان مشکلات فوتبال کشور نیاز به برنامه های وسیع و گسترده دارد تا با تقویت تیم های پایه و سرمایه گذاری روی جوانان آینده فوتبال کشور را تضمین کرد.

وی ادامه داد: هم اکنون باشگاهایی مثل تراکتورسازی، گسترش فولاد، ماشین سازی، شهرداری و تعدادی از باشگاه های بخش خصوصی آکادمی فوتبال دارند اما مشکلی که این باشگاه ها در این بخش دارند مربوط به هدف گذاری آنهاست که هیچ تطابقی با فوتبال پایه ندارد.

حاتمی ادامه داد: هدف گذاری یکی از مهمترین مولفه های رشد فوتبال است که متاسفانه این موضوع با تغییرات گسترده در سطح مدیریت ها دچار مشکل شده و به یکباره به تغییر یک مدیر تمام برنامه ها و هدف گذاری ها نیز دچار تغییر می شود که ادامه چنین روندی به هیچ عنوان به نفع فوتبال کشور نخواهد بود.

وی هدایت سالم فوتبال را یکی از تاثیرگذارترین عناصر در رشد و بالندگی درست جوانان و به تبع آن سلامت جامعه در مسایل اجتماعی و فرهنگی عنوان کرد و گفت: بدون وجود مدیریت های فنی، تخصصی و کاربلد هدایت درست، منطقی و سالم فوتبال پایه غیرممکن است.

حاتمی گفت: فوتبال پایه که بحث بسیار وسیع و علمی را شامل می شود، امروز چنان دچار روزمرگی شده است که با یک باخت و یک برد دچار تغییر شده و تمام برنامه های درازمدت مربیان برای پرورش نیروهای جوان و آینده دار به یکباره نابود می شود، چرا که مساله نتیجه گرایی گریبان فوتبال پایه را نیز گرفته است.

وی وجود دلال بازی در فوتبال پایه را مورد تایید قرار داد و گفت: جای تاسف است که این مساله زشت و ناپسند اجتماعی از تیم های بزرگسال به تیم های رده های پایه نیز تسری پیدا کرده که ادامه این روند به مشکلات حاد اجتماعی و حتی اقتصادی در میان خانوارها منجر خواهد شد.

حاتمی گفت: بارها با انواع پیشنهادات از سوی دلال ها جهت انتخاب بازیکن خاص مواجه شده ام که یکی از آخرین نمونه های آن به فرزند یکی ازروسای بانک ها مربوط می شود که به ازای انتخاب پسرش وجه نقدی را توسط یکی از مربیان پیشنهاد داده بود.

وی خاطرنشان کرد: اما ما که خاک این فوتبال را خورده و برای کسب روزی حلال حتی با مشکلات مالی نیز دست و پنجه نرم کرده ایم، هرگز به چنین مسایلی توجهی نکرده و نخواهیم کرد چون اعتبار و شرافت مربیگری اجازه چنین اعمالی را نمی دهد.

یکی دیگر از مربیان فوتبال پایه تبریز با بیان اینکه مساله دلالی در فوتبال این حوزه در سال های اخیر رو به افزایش بوده است، گفت: نمی توان منکر این قضیه شد که امروز دلال ها حتی به تیم های نونهالان، نوجوانان و جوانان نیز ورود پیدا کرده و با کارهای خود این رده ها را دچار آلودگی های مختلف کرده اند.

غلام کریم پور افزود: به کارگیری مربیان سالم، با کارنامه و متخصص می تواند جلوی بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی در فوتبال پایه را بگیرد که در این زمینه دقت عمل مدیران باشگاه ها مهمترین عامل است.

وی با مقایسه وضعیت فوتبال پایه در دهه های 50 با شرایط فعلی، اظهار کرد: شرایط به هیچ عنوان قابل قیاس نیست، به عنوان مثال در آن دوران برای یک دوره مسابقه در رده سنی نوجوانان و جوانان از شهر تبریز 57 تیم ثبت نام می کردند که در محلات مختلف با یکدیگر رقابت کرده و از میان آنها بازیکنان زبده و تاثیرگذاری در تیم های تراکتورسازی، ماشین سازی و سایر تیم های باشگاهی انتخاب می شدند.

کریم پور وجود زمین های خاکی را عامل موثر در بروز خلاقیت های فردی در میان نوجوانان و جوانان آن دوران عنوان کرد و افزود: من حتی شب ها نیز تصویر ذهنی از بازی های خود ترسیم کرده و سعی می کردیم فردای آن روز مشکلات فنی خود را حل کنیم که این شرایط در حال حاضر به دلیل ماشینی شدن زندگی به کل از بین رفته است.

وی با تاکید بر تاثیرگذاری فوتبال محلات در تصویرسازی ذهنی برای بازیکنان رده های پایه، گفت: از بین رفتن فوتبال محلات و مدارس باعث شده امروز کارهای ترکیبی در تیم های پایه و حتی بزرگسال با مشکل روبرو شود چرا که ذهن بازیکن روی فوتبال تمرکز ندارد.

کریم پور تغییر دیدگاه ها نسبت به فوتبال پایه از سوی مدیران را از جمله عوامل رشد و ترقی رده های سنی این رشته بیان کرد و گفت: در فوتبال همیشه بازیکن تابع مربی و مربی نیز تابع مدیران هستند که این مساله لزوم تعهد، برنامه ریزی مدون و مستمر و اعتماد طرفین به یکدیگر را اجتناب ناپذیر می کند.

وی ادامه داد: در این جهت باید مدیران باشگاه در انتخاب کادرفنی تیم های پایه دقت عمل داشته و پس از آن نیز با اعتماد کامل به مربیان، فرصت کامل و کافی برای ثمردهی در این حوزه با هدف پرورش استعدادهای جوان و درخشان را بدهند.

کریم پور ایجاد امکانات رفاهی مناسب همتراز با تیم های بزرگسال، ایجاد توازن در دستمزد تیم های پایه و بزرگسال، طراحی مناسب مدیریت ها و ایجاد ارتباط بین باشگاه با مدارس و تیم های پایه با بزرگسال را از جمله عوامل موثر و مهم در رشد فوتبال کشور برشمرد.

بازیکن پیشین تیم های ماشین سازی و منتخب آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه آینده فوتبال متعلق به جوانان است، گفت: متاسفانه هم اکنون توجه به تیم های رده های پایه از سوی تیم های بزرگسال بسیار پایین آمده است و آنگونه که در دهه 50 و 60 فوتبال پایه و محلات قطب فوتبال باشگاهی به شمار می رفت، چنین وضعیتی را امروز شاهد نیستیم.

محمد ذریه افزود: زمانی فوتبال محلات تبریز به قدری اهمیت و جایگاه ویژه ای داشت که در یکی از تورنمنت ها تیم ما به نام «سهند» که از بازیکنان 14 و 15 ساله تشکیل می شد از سوی گارنیک محرابیان سرمربی وقت ماشین سازی به اندازه ای مورد توجه قرار گرفت که وی گفت تیم سهند فوتبال به روز و بسیار محکمی را ارایه می کند.

وی ادامه داد: همین تیم سهند طی سال های 1356تا 1362 تبدیل به تیم کمپیدرو شد و در سال 1357 در لیگ دسته دو قهرمان و به لیگ دسته یک صعود کرد که با وقوع انقلاب ، لیگ تخت جمشید تعطیل شد.

ذریه گفت: همین تیم به مدت چهار سال با وجود تیم های قدری مثل تراکتورسازی و ماشین سازی قهرمان لیگ تبریز شد.

وی بالندگی فوتبال پایه تبریز را مربوط به دهه 50 دانست و گفت: در این دوره ترکیب اصلی تیم ملی نوجوانان ایران را بازیکنان تبریز تشکیل می دادند به گونه ای همیشه بین شش تا 9 نفر در تیم ملی نماینده داشتیم.

ذریه با تاکید بر اینکه منطقه آذربایجان به لحاظ وجود استعدادهای بالقوه در فوتبال بسیار غنی است، یادآور ی کرد: می توان با یک برنامه ریزی مناسب، دقیق و مدون این استعدادها را پرورش داد و با سرمایه گذاری روی فوتبال پایه و سنین نوجوانان و جوانان آینده چندین ساله فوتبال این خطه و حتی کشور را تضمین کرد.

وی ایجاد تعامل سازنده و موثر بین آموزش و پرورش و باشگاه ها برای رشد و رونق فوتبال پایه را مورد تاکید قرار داد و افزود: با چنین کاری می توان از امکانات باشگاه ها و نیروهای با استعداد موجود در مدارس برای تقویت فوتبال کشور بهره جست.

ذریه در اختیار گذاشتن رایگان امکانات باشگاه های متمول مثل تراکتورسازی و گسترش فولاد برای مدارس را راهکاری مناسب برای رشد فوتبال پایه بیان کرد و گفت: بر همین اساس می توان نسبت به تدوین برنامه های آموزشی برای توسعه فوتبال در رده های پایه اقدام کرد.

وی اضافه کرد: هم اکنون باشگاه های فوتبال در تبریز از امکانات مادی خوبی بهره مند هستند، اما جای تاسف دارد که نحوه هزینه کرد این منابع مالی را بلد نیستند.

ذریه الزام تیم های لیگ برتری به داشتن حداقل دو نفر از رده سنی امید و یک نفر از جوانان در ترکیب اصلی از سوی سازمان لیگ را از راهکارهای موثر در ایجاد انگیزه میان تیم های پایه و همچنین تقویت تیم های اصلی بیان کرد که اگر این نفرات با تاکید بر نیروهای بومی استفاده شود، کارآیی بسیار موثری خواهد داشت.

وی توجه به فوتبال مدارس و برگزاری مسابقات مختلف آموزشگاهی، اشاعه فرهنگ فوتبالی در محلات و مدارس، جرات دادن به مربیان لیگ برتری برای بهره گیری از نفرات پایه و همچنین برنامه ریزی دقیق فدراسیون فوتبال برای مسابقات رده های پایه را از عوامل تقویت فوتبال پایه در کشور خواند.

یکی دیگر از مربیان پایه و دروازه بان پیشکسوت تیم های ماشین سازی ، تراکتورسازی و منتخب آذربایجان شرقی مشکل اصلی فوتبال پایه کشور و آذربایجان را متوجه مدیران عامل باشگاه ها دانست و گفت: با وجود اینکه باشگاهایی همچون تراکتور، شهرداری، گسترش فولاد و سایر تیم ها آکادمی ایجاد کرده اند، اما اینکه این آکادمی ها چگونه و توسط چه کسانی اداره می شوند، مساله ای است که بررسی و تجزیه و تحلیل اساسی می طلبد.

جعفر شادافروز افزود: ریشه و ذات فوتبال در کشور و منطقه آذربایجان بسیار پاک و زلال است اما چرا این پاکی و بی آلایشی در میانه راه دچار آلودگی می شود؟

وی اظهار کرد: یکی از دلایل مهم وضعیت نابسامان فوتبال پایه به قطع ارتباط بین مدارس و فوتبال باشگاه ها بر می گردد و امروز شاهدیم که فوتبال در آموزشگاه ها که زمانی رونق خاصی داشت و حتی با استقبال خوبی نیز از سوی مردم مواجه می شد، به کل تعطیل است.

شادافروز تبدیل مدارس فوتبال به تجارتخانه و محل کسب را از آسیب ها و آفت های بزرگ فوتبال پایه بیان کرد که در آن هرکس از توان مالی خوبی برخوردار باشد خواهد توانست از امکانات آموزشی بهره برداری کند و هر خانواده ای که به لحاظ مالی در مضیقه باشد نخواهد توانست فرزند خود را راهی این مدارس کند.

وی نبود نظارت کافی از سوی مراجع مربوطه به مدارس فوتبال، بی توجهی باشگاه های به رده های پایه و همچنین پایین بودن دستمزدهای مربیان پایه را از مشکلات دیگر این حوزه برشمرد که غلبه بر آنها برنامه ریزی بسیار وسیع و استفاده از مدیران ورزشی کاربلد را می طلبد.

شادافروز تفکیک کامل ساختار تیم های پایه از تیم های بزرگسال را از راهکارهای موثر در رشد و رونق فوتبال رده های سنی پایه دانست و گفت: به دلیل تفاوت فاحش بین نوع و نحوه مدیریت، آموزش و تعلیم و تربیت تیم های پایه با بزرگسال، باید مدیریت آنها از یکدیگر جدا شوند.

وی نقش رسانه های گروهی در رشد فوتبال ملی و کمک به رده های پایه را بسیار موثر و تعیین کننده خواند و با انتقاد از بی توجهی آنها به فوتبال پایه، اظهارکرد: بدون تعارف باید پذیرفت که یکی از مقصران اصلی وضعیت کنونی و بغرنج فوتبال پایه رسانه ها هستند، در حالی که خبرگزاری ها و مطبوعات مختلف می توانند با پیگیری های خود زمینه های رشد و تقویت فوتبال پایه را فراهم سازند.

منبع: ايرنا

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
نظرسنجی

به نظر شما کدام تیم قهرمان لیگ برتر می شود؟(چینش به ترتیب الفبا)

تبليغات در سايت

جدول، نتایج و برنامه لیگ برتر والیبال

عضویت در خبرنامه
ایمیل خود را وارد کنید


امکانات
129318852354312359,3759,3752,282,684